کافی شاپ
دی ۱۷, ۱۳۹۴
وظایف تشریفات عروسی
دی ۱۷, ۱۳۹۴

رسوم جالب عروسی کشورها

رسوم جالب عروسی کشورها

جشن ازدواج یا عروسی مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک ازدواج و زندگی مشترک يک زن و مرد جشن گرفته می‌شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ‌ها، ادیان و مذاهب، گروه‌های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون، به صورت هاي گوناگون برپا مي شود. مراسم جشن عروسی از مبحث کارکردی ازدواج جدا بوده و بخش قانونی و کارکردی ازدواج در کشورهای گوناگون، معمولاً در دفاتر قانونی انجام می‌ شود.

مراسم ازدواج و مراسمی است که در آن مرد و زن پيمان می بندند در تا پايان عمر در کنار هم با عشق و محبت زندگي کنند و در مشکلات و سختي ها همراه و ياور يگديگر باشند اگر چه  هر ازدواجي بر پايه عشق و محبت زوجين صورت يم گيرد امادر بردارنده مسائل قانوني و مذهبي نيز هست از قبیل امضا کردن تعهدات مندرج در عقدنامه و یا دفتر ازدواج و طلاق و همچنین حضور عاقد که مقامی مذهبی است و با دعاهایی خیر و برکت را برای زندگی عروس و داماد می طلبد.

اما بايد در نظر داشت که جشن عروسي فقط براي اعلام ازدواج و زندگي مشترک ميان زن ومرد نيست بلکه انها با برگزاري جشن قصد دارند وضعيت جديد خود را در اجتماع و همچنين پشتيباني خود از همسر شان را اعلام کنند و به خاطر اين پيوند در جشن خود شکر گزاري و شادي کنند و خانواده ها و دوستان باشرکت در جشن عروس و داماد در شادي انها سهيم باشند و با شرکت در مراسم موافقت و حمايت از عروس داماد را نشان دهند

مراسم جشن عروسی

مقدار هزينه مراسم عروسي را نمي توان تخمين زد

جشن عروسی فرصتی است که خانواده ها موقعیت مالی و اجتماعی خود را نمایش می دهند و هم چنین عروس و داماد شخصیت، خصوصیات رفتاری، ارزش ها، باورها و روحیات اخلاقی خود را بروز می دهند. نمی توان برای مخارج جشن عروسی حداقل و حداکثری تعیین کرد

جشن عروسی در واقع نوعی میهمانی بزرگ است که شامل غذا، موسیقی، رقص و بریدن کیک و … می شود. این پذیرایی فرصت دیگری است تا عروس و داماد از میهمانان و پدر و مادر هایشان بابت حمایت های روحی و مالی شان سپاسگزاری کرده و به حضور همه آنان در زندگیشان مفتخر باشند.

آداب و رسوم جشن عروسی در کشورهای دیگر

هر کدام از مردم کشورها و شهرها يا قوم هاي و نژاد هاي مختلف اداب رسوم مختلفي براي جشن ازدواج خود دارند  که هر کدام از اين مراسم زيبايي و جذابيت و دلايل خاص خود را دارد که در اينجا به مراسم کشورهاي مختلف اشاره مي کنيم

جشن عروسی در ژاپن

مراسم عقد تنها در حضور فامیل و دوستان درجه یک انجام می‌ شود. سپس در جشن عروسی، عروس خانم که کیمونو می‌پوشد به مهمان‌ ها هدیه می‌دهد.

آداب جشن عروسی در کره جنوبی

عروسی در خانه پدری عروس برپا می‌شود. در عروسی این مردم اردک هم وجود دارد زیرا کره‌ای‌ ها اردک را همسر زندگی می‌ دانند. در طول جشن عروسی، داماد به مادرزنش یک غاز وحشی هدیه می‌ دهد. این هدیه نماد این است که او یک عمر مراقب عروسش خواهد بود.

رسوم  عروسی در مالزی

در جشن عروسی، داماد بچه‌ های فامیل را دور خود جمع می‌ کند و به آنها سینی‌ هایی می‌ دهد که به خانه عروس ببرند. در این سینی‌ ها انواع خوراکی ها و اسکناس‌ هایی وجود دارد که به شکل گل و حیوان تا شده‌‌اند. عروس و داماد به مهمان‌هایشان تخم‌مرغ‌های پخته تزیین شده می‌دهد که نماد باروری است.

جشن عروسی در فیلیپین

دوستهای عروس برایش تاج سری از رز ماری می‌بافند. در روز جشن عروسی نیز مهمان‌ها عروس را دوره می‌کنند و مادرش تور را از سرش بر می‌دارد و روی سر صمیمی‌ترین ساقدوش عروس می‌اندازد.

مراسم عروسی در روسیه

جشن عروسی در روسیه، عروس و داماد با هم مسابقه می‌دهند و هرکه زودتر پایش به یک فرش سفید برسد در طول زندگی رییس خانه خواهد بود!

جشن عروسی سیاه‌ پوستان آمریکایی

تازه عروس و داماد بعد از این‌که عقد شدند در محل راه می‌افتند و جارو بر طبل می‌کوبند تا همه از پیوند آنها با خبر شوند. البته این رسم به دوران برده‌داری در امریکا بر می‌گردد که سیاه‌پوستان اجازه ازدواج رسمی و قانونی نداشتند. عروس‌های سیاه پوست امریکایی با استفاده از پوسته صدف لباس یا موهای‌شان را تزیین می‌کنند یا این شی زیبا را در گردنبند یا دستبندشان به کار می‌برند. صدف در جنوب اقیانوس آرام و افریقا به عنوان پول استفاده می‌شد و نماد باروری، زیبایی و قدرت است.

مراسم عروسی در استرالیا

در استرالیا گل تلفونی نماد زندگی است و عروس‌ ها تاجی از این گل به سرشان می‌زنند. عروس خانم‌ها برای نمادین ساختن مفهوم خوشبختی به یک نعل اسب روبان می‌ زنند و به بازوی‌ شان و صل می‌ کنند.

جشن عروسی در کانادا

در مراسم جشن عروسی کانادایی‌ ها، خواهر و برادرهای مجرد عروس و داماد جوراب‌ های رنگی طرح‌ داری به پا می‌کنند و با موسیقی خاصی می‌رقصند.

جشن عروسی در مکزیک

هنگام عقد مهمان‌ها دور عروس و داماد به شکل قلب حلقه می‌زنند سپس دور شانه عروس و داماد یک روسری بزرگ می‌پیچند که بگویند عمرا زندگی بتواند از هم جدای‌ تان کند.

آداب عروسی در مراکش

عروسی‌ های این ملت معمولا در پاییز است زیرا فصل برداشت محصول و نماد خوشبختی و رفاه است. بیشتر عروس و دامادها رنگ زرد روشن و سبز را برای تزیین جشن‌شان انتخاب می‌کنند زیرا اعتقاد بر این است که شیطان از زرد روشن می‌ترسد و سبز هم خوشبختی می آورد. مراکشی‌ها برای برکت بخشیدن به زندگی عروس و داماد به آنها سکه طلا هدیه می‌دهند یا موهای عروس را با سکه تزیین می‌کنند.

رسوم عروسی در چین

خانه پدری عروس و داماد برای روز جشن به رنگ قرمز تزیین می‌شود. مراسم عقد به جای آن‌ که سر ساعتی به خصوص مثلا ۱۱:۰۰ شروع شود در نیم ساعت‌ ها برگزار می شود مثلا ۱۱:۳۰ یا ۱۲:۳۰ و …. . چینی‌ها معتقدند ازدواج موقعیت زن و مرد را ارتقا می‌بخشد بنابراین از همان لحظه عقد عقربه‌ های ساعت هم باید رو به بالا حرکت کنند نه پایین! سپس زن‌ های فامیل به عروس زیورآلات طلایی هدیه می‌دهند.

آداب جشن عروسی در هند

عروس یک انگشتر الماس به انگشت می‌کند البته نه به خاطر درخشش و زیبایی‌ اش بلکه چون هندی‌ ها باور دارند الماس؛ آتش، مارها، بیماری‌ ها، دزدان و دیگر نیروهای شر را از زندگی دور می‌کند. در این جشن شیرینی نمادی از شیرینی زندگی ، تخم‌مرع نماد باروری و پول نماد رفاه است. در پایان عروسی هم برادر داماد روی سر زوج جوان گلبرگ گل می‌ریزد تا بلا و شر از آنها دور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *