loader image
بزرگ‌ترین اشتباهات زوج‌ها در اولین سال زندگی مشترک
سپتامبر 18, 2018
نحوه برخورد صحیح با عروس های خیلی حساس
سپتامبر 27, 2018

نکات مهم درباره ساقدوش در مراسم عروسی

نکات طلایی برای ساقدوش عروسی

ساقدوش در فرهنگ های مختلف معانی و مفهوم متفاوتی دارد. در ایران ساقدوش به کسانی گفته می شود که رابطه خویشاوندی نزدیک با عروس یا داماد دارند معمولا این افراد عروس و داماد را تا خانه همراهی می کنند و نکات مهم را به عروس و داماد یادآوری می کنند.

تا همین 10 سال پیش وجود ساقدوش در جشن های عروسی ما ایرانی ها چندان مرسوم نبود اما این روزها تمایل برای پیروی از این رسم در کشور ما هم افزایش یافته است. ساقدوش ها در تمام مدت جشن در حال شادی هستند و شور و هیجان جشن عروس و داماد را چند برابر می کنند.

از نظر ظاهری هم وجود ساقدوش ها جلوه خاصی به جشن می بخشد عروس و داماد در آن لباس های کلاسیک سفید و سیاه و عده ای جوان خنده رو در پیراهن های یک رنگ و یک مدل. اما چه لباسی برای ساقدوش شما مناسب است و اصلا راه و رسم انتخاب ساقدوش ها چیست و ساقدوش ها باید چه ویِژگی هایی داشته باشند؟

راه و رسم داشتن ساقدوش در جشن عروسی

1- چندتا ساقدوش باید داشته باشم؟

در گذشته تعداد ساقدوش ها به تعداد مهمان ها وابسته بود و بنا به سنت های کهن عروس و داماد باید به ازای هر 40 مهمان 1 زوج ساقدوش را کنار خود داشته باشند؛ اما این روزها که عروسی ها مجلل شده و در هر جشن حداقل 200 مهمان حضور دارند شاید پیدا کردن این همه ساقدوش ممکن نباشد؛ با این حال شما سعی خودتان را بکنید و به جوانان فامیل و آشنا پیشنهاد ساقدوشی بدهید؛ 3-4 جفت ساقدوش هم کافی است.

2- لباس های ساقدوش هایم چه مدلی باشد؟

می توانید در سایت های مد لباس که لباس عروس خودتان را انتخاب کرده اید به دنبال واژه Bridesmaid هم بگردید و لباس های شکیلی را برای ساقدوش های دوست داشتنی خود برگزینید. ژورنال ها و سایت ها طیف وسیعی از انتخاب را در اختیارتان می گذارند. البته رنگ و مدل لباس ساقدوش ها به دکور و آذین بندی جشن و فرهنگ دو خانواده هم وابسته است.

3- آیا باید برای ساقدوش ها هم کادو بخرم؟

در این مورد الزامی وجود ندارد اما می توانید هنگام خریدهای عروسی در ته ذهن تان به یاد ساقدوش ها باشید و اگر در بازار چشم تان به شی جالب و ارزانی خورد که بتواند یادگاری خاصی از ساقدوش شدن دوستان تان در جشن شما باشد حتما آن را بخرید. حتی می توانید با ساقدوش های تان عکسی هنری بگیرید، قاب کنید و روز پاتختی یا پاگشا به آنها بدهید. اگر هم وضع مالی تان اجازه می دهد بنا به قدرت خریدتان هدیه ای برازنده برای ساقدوش ها بخرید.

4- لباس ساقدوشی که در شهر من زندگی نمی کند را چطور تهیه کنم؟

اگر امکان مالی خوبی دارید می توانید او را چند روز به خانه تان دعوت کنید تا خیاط اندازه های او را بگیرد و قرار پرو اولیه را با او بگذارد؛ اگر هم لباس را آماده می خرید، تهیه بلیطی یک روزه مشکل شما را حل می کند. در صورتی که از لحاظ مالی در مضیقه هستید می توانید اندازه های ساقدوشتان را بگیرید و لباس را برای پرو با پست بفرستید. راه دیگر این که مدل و رنگ لباس را به کاندید موردنظر بدهید و بگویید آن را به خیاطی در شهر خودش بسپارد. اگر هم به نظرتان این دردسرها ارزش وقت گذاشتن ندارد بهتر است به دنبال فردی دیگر باشید.

5- پول لباس ساقدوش ها راهم ما باید حساب کنیم؟

رسم و عرف ایجاب می کند که شما هزینه آن چه ساقدوش ها در عروسی شما می پوشند را بدهید اگر بودجه خوبی برای این بخش کنار گذاشته اید که مشکلی ندارید اما اگر تهیه چند دست پیراهن و کفش زنانه و چند دست کت و شلوار و کفش مردانه برای تان مشکل است می توانید رنگی به خصوص را برای ساقدوش های خانم و آقا تعیین کنید و بگویید همگی لباس هایی به آن رنگ بخرند و از سایر مهمان ها بخواهید( مخصوصا خانم ها) لباس هایی به ان رنگ نپوشند تا ساقدوش های تان در جشن بدرخشند.

منبع:نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *